پرش لینک ها
ITIL 4 گواهی بر ارزش خدمات مبتنی بر ابر

ITIL 4 گواهی بر ارزش خدمات مبتنی بر ابر

خدمات فناوری اطلاعات مبتنی بر ابر (Cloud) تغییرات گسترده‌ای در مدل سنتی فناوری اطلاعات- نحوه ارائه خدمات فناوری اطلاعات و فراهم آوردن چابکی به‌عنوان نتیجه، ایجاد کرده‌اند.

سازمان‌ها با استفاده از فناوری ابری می‌توانند در هر زمان به خدمات فناوری دسترسی داشته باشند، به این ترتیب ارائه محصولات در بازار با سرعت بیشتری صورت می‌پذیرد. با این حال، امروزه، چالش بزرگتر لزوماً فناوری اطلاعات نیست بلکه ابعاد انسانی در سازمان است. بدین معنا که مردم می‌خواهند بدانند چرا باید آنچه به آن عادت کرده‌اند را تغییر دهند، بنابراین به یک شالوده اساسی برای مدیریت تغییر به سمت ابر نیاز است.

در نتیجه، فرایندهای ITIL یا آنچه که به‌عنوان روش در دنیای ITIL4 می‌شناسیم، بیش از هر زمان دیگری برای پشتیبانی از مزایای فناوری ابری و دیجیتالی در چارچوب سیستم ارزش خدمت یا Service Value System (SVS) معرفی شده در ITIL4 موثرند.

تاثیر پذیرش خدمات ابری بر چارچوب ITSM

هنگامی‌که صحبت از مدیریت خدمات مبتنی بر ابر می‌شود، سازمان‌های فناوری اطلاعات باید مسئولیت ارائه چیزی جدید و ارزشمند به شرکت را بر عهده بگیرند.

اما این بدین معناست که تغییرات سازمانی باید در صدر قرار داده شوند؛ به‌عبارت دیگر، نیاز به کسب و کار در رتبه نخست و فناوری در جایگاه دوم باید با چارچوب‌هایی حمایت شده از سوی رهبر فناوری اطلاعات و در سطح سازمانی اتخاذ شوند.

صرف‌نظر از چارچوب‌های مصوب، تیم فناوری اطلاعات باید اهمیت فاکتورهایی چون “بازده ارزش افزوده” را درک کند. توانایی افزودن سود برای شرکت اهمیت زیادی دارد به‌ویژه اگر هیئت‌مدیره بر این امر تاکید داشته باشند. کسب اعتبار بیشتر به این معناست که مدیران ارشد فناوری اطلاعات یا CIOها می‌توانند بودجه خود را پایین آورده و قادر باشند به شیوه‌ای بهتر در فرایندهای نوآوری و ایجاد ارزش سرمایه‌گذاری کنند.

بنابراین، رهبر فناوری اطلاعات باید چارچوب‌­ها و روش‌هایی را اتخاذ کند که بتوانند ارزشی برای سازمان ایجاد کنند و از آن‌هائیکه می‌توانند ارزش فراهم شده توسط فناوری اطلاعات به کسب و کار را نشان دهند، استفاده کنند. این امر تلاش مضاعفی از سوی رهبر فناوری اطلاعات در جهت درک بهتر آنچه کسب و کار و مشتریانش ارزش می‌دانند را می‌طلبد.

در همین راستا اطلاع­رسانی و مشاوره به هیئت‌مدیره در خصوص اینکه چرا و چگونه فناوری ابر موفقیت‌آمیز بوده باید از ایده صرفه‌جویی در هزینه فراتر رود. این به معنای اطمینان‌بخشی از اینکه خدمات کسب‌وکار و فناوری اطلاعات برای نیل به اهداف آن سازمان خاص مناسب هستند و همچنین، سرعت بخشیدن به بازاریابی و پشتیبانی از تجربه مشتری می‌باشد.

ITIL4 و ارزش

چالش‌­های امروز فناوری اطلاعات بیش از خروجی، بر ارزش متمرکز هستند. سیستم ارزش خدمت ITIL4 و زنجیره ارزش خدمت بر اهمیت تاکید بر تفکر درباره تجربه­ مشتری نهایی متمرکز است. جایگاه مشتریان در این بین کجاست و میزان رضایت آنها چقدر است؟

وقتی پای خدمات مبتنی بر ابر به میان می‌آید، بحث کمتری درباره فناوری و مراکز داده است و بیشتر حول مدیریت خدمات و نرم‌افزارها می‌باشد. این تغییر و اتخاذ شیوه­‌های جدید کار، به‌شدت تحت تاثیر فرهنگ و رفتار است- اینجا درست همان جائیست که اصول راهنمای ITIL4 تعادل و جهت ایجاد می‌­کنند.

ITIL4 و تغییر

در حال حاضر هرچه سازمان‌ها انعطاف‌پذیری و ادراک بیشتری داشته باشند، زودتر متوجه نیاز به اتخاذ ترکیبی از متدهای چابک، DevOps و ITIL در کنار سایر رویکردها، می‌شوند. این چارچوب­ها از یکدیگر پشتیبانی می­کنند و به صورت جدا از هم کار کار نمی‌کنند. برهمین اساس، اینکه فعالیت‌های زنجیره ارزش خدمت در ITIL4 محدود به زمان نبوده و مسیر انتها به انتها لزوماً خطی نیستند و کاملاً مناسب هستند. این امر به پشتیبانی از یک رویکرد DevOps کمک می‌کند تا مادامیکه تغییرات به‌واسطه­ روش توانمندسازی تغییر کنترل می‌شود اطمینان حاصل گردد که خطرات پیش از انجام هر تغییری به شیوه‌ای چابک و زمانمند ارزیابی می­‌شوند.

پتانسیل دستیابی به چابکی به‌واسطه خدمات ابری فوق‌العاده است. با این حال هنوز هم نیاز به مدیریت هزینه‌ها از طریق مدیریت مالی بهتر احساس می‌شود. به همین نحو، مردم نیازمند توانایی برای تغییر، نوآوری، هم‌آفرینی ارزش و حفظ مزیت رقابتی در پایان هستند.

منبع: www.axelos.com