پرش لینک ها
تمامی آنچه باید درباره چارچوب مدیریت پروژه چابک، PRINCE2 Agile بدانید!

تمامی آنچه باید درباره چارچوب مدیریت پروژه چابک، PRINCE2 Agile بدانید!

دانستن اینکه محصول و سرویس نهایی چه خواهد کرد و چگونه کار می‌کند همواره از الزامات است. بدین‌منظور می‌بایست شناخت دقیقی از نیازمندی‌ها و انتظارات مشتریان داشت و به همین ترتیب برنامه‌ریزی دقیق جهت توسعه و یا تولید محصول و سرویس مطلوب مشتری ارائه داد. تعریف این امر به روشنی هدف مورد نیاز در روش مدیریت پروژه چابک؛ PRINCE2 Agile می‌باشد.

متدولوژی Agile چیست؟

Agile یک اصطلاح فراگیر برای مجموعه‌ای از چارچوب‌ها و تکنیک‌هائی است که افراد و تیم‌ها را قادر می‌سازند تا عملکرد خود را بر پایه همکاری، اولویت بندی، تکرار، تحویل تدریجی و تایم باکسینگ شکل دهند. Scrum، Kanban و SAFe متدها (یا چارچوب‌هایی) از سری روش‌های تفکر Agile هستند.

متدولوژی Agile چیست؟

ویژگی‌های روش‌های کار Agile چیست؟

روش‌های کار Agile را می‌توان با تعدادی از ویژگی‌های زیر تعریف کرد. در حقیقت Agile:

  • متمرکز بر تحویل (DELIVERY-FOCUSED) است – این روش عموماً مناسبترین گزینه برای تحویل محصولات، خدمات یا تغییر است.
  • روشی برمبنای تکرار (ITERATIVE) است -رویکردی است که اجازه دریافت بازخورد¬های مشتری، قبل از تحویل کار، یعنی در زمانی که کارها نیمه تمام هستند را به منظور بهبود و اصلاح، فراهم می‌کند .
  • افزایشی (INCREMENTAL)است -تحویل یک محصول به صورت مرحله به مرحله و یا تکه تکه انجام می¬شود که در هر مرحله، قسمتی از محصول نهائی به عنوان محصول کوچکتر به صورت %۱۰۰ تکمیل و تحویل داده می‌شود.
  • زمان‌بندی شده (TIME-DRIVEN) است -مدیریت زمان با تکنیک Time Boxing انجام می‌شود، به این صورت که می‌توانید برای یک کار محدوده‌های زمانی کوتاه تعریف کنید.
  • متشکل از فرایندهای ساده (SIMPLE PROCESSES) است –انعطاف‌پذیری و سرعت بر کنترل و راهبری ارجح است.

ویژگی‌های روش‌های کار Agile چیست؟

تفاوت ” Agile” و ” Agile” چیست؟

تفاوت بین Agile (با حرف بزرگ ‘A’ انگلیسی) و agile (با حرف کوچک ‘a’ انگلیسی) این است که agile به‌عنوان یک ذهنیت، رویکرد و روش کاری در نظر گرفته می‌شود که به‌دلیل سرعت واکنش، انعطاف­پذیری و سازگاری شناخته می‌شود. به‌عبارت دیگر، agile شرح ذهنیت یا فرهنگی است که سازمان هنگام بر عهده گرفتن کار اتخاذ می‌کند؛ در حالیکه Agile عمدتاً مربوط به روشی است که یک سازمان به‌منظور تحویل و ارائه محصولات، خدمات و خروجی‌های جدید مورد استفاده قرار می‌دهد.

اغلب سازمان‌ها برای حرکت بسوی رویکرد چابک سعی می‌کنند با بهره‌گیری از فناوری، نیروی انسانی و دارایی‌های سازمانی به نیازهای در حال رشد مشتری و بازار پاسخ دهند.

مدیریت پروژه Agile یا چابک چیست؟

مدیریت پروژه Agile یک رویکرد در مدیریت پروژه است که بسته به نیاز سازمان برای ترکیب کنترل و راهبری یک رویکرد مدیریت پروژه با انعطاف­‌پذیری روش کار Agile، اهمیت آن رشد پیدا می­‌کند.
مدیریت پروژه Agile بر موارد پیشرو متمرکز است :

  • پیوستگی بین ابزارهای AGILE و فناوری با رویکردهای مدیریت پروژه
  • شکستن کارها به مراحل کوچکتر که باعث می‌شود تکرارها در چارچوب‌های زمانی کوتاه‌تری انجام شده و نسبت به تغییرات انعطاف‌پذیر باشند.
  • همکاری منظم و نزدیک با مشتری به‌منظورحصول اطمینان برآورده شدن نیازمندی‌های تعیین شده از محصول
  • راهبری موثر به‌طوریکه میدان دید بهتری نسبت به کسب و کارها و سازمان‌های گسترده‌تر فراهم شود.

مدیریت پروژه Agile یا چابک چیست؟

تغییر بینش

طرفداران افراطی مدیریت پروژه agile اتخاذ این رویکرد را یک گزینه باینری در نظر می‌گیرند. اما درواقع تفکر افراطی در این باره صلاح نیست چراکه “مسئله فقط پیش رفتن با استانداردهای جدید و خلاص شدن از دست قدیمی‌ها نیست.” یک مدیر پروژه هوشمند باید بداند آنچه مهم است فراهم آوردن بستری مطلوب برای اطمینان از موفقیت یک پروژه و یعنی انتخاب مناسبترین ابزار برای پروژه در دست است. به‌عبارت دیگر، استفاده بجا از هر یک از مدل‌های آبشاری، Agile و PRINCE2 بسته به نیاز پروژه کلید اصلی موفقیت آن است، این در حالیست که شرکت‌ها مدت‌هاست از بحث و گفتگو حول انتخاب بهترین ابزار برای مدیریت پروژه دست کشیده‌اند و در مقابل تمرکز خود را برکسب بهترین نتیجه که هدف اصلی هر پروژه است، قرار داده‌اند.

PRINCE2 Agile چیست؟

همپوشانی روش‌های کار PRINCE2 و Agile این امکان را به مدیران می­دهد تا از بهترین قابلیت‌های هر دو استاندارد استفاده کنند. این استانداردها امکان پیاده‌سازی مسئولیت‌های حاکمیت را برای پروژه‌هایی با رویکرد تحویل چابک فراهم می‌­آورند.

هنگامی‌که PRINCE2 Agile برای نخستین بار در سال 2015 وارد بازار شد، یک سوتفاهم بزرگ با خود به‌همراه داشت. بسیاری بر این باور بودند که استاندارد PRINCE2 صرفاً باید به‌منظور تسهیل تحویل پروژه از طریق فرایند آبشاری مورد استفاده قرار بگیرد، در حالیکه واقعیت این نبود.

در واقع PRINCE2 به‌عنوان روشی انعطاف‌پذیر معرفی شد که می‌توانست برای تطابق با مناسبترین مکانیزم‌های تحویل مورد استفاده قرار بگیرد و پیوند قدیمی آن با فرایند آبشاری نیز بخاطر عدم وجود یک گزینه متناوب معتبر در آن زمان بود. پس ظهور Agile تغییری در استاندارد PRINCE2 ایجاد نکرده، بلکه تنها جنبه مهمی از این پلتفرم که همواره وجود داشت را ترویج داده است.

چگونه می‌توان به یک مدیر پروژه Agile تبدیل شد؟

موسسه AXELOS که مالک PRINCE2 و استانداردهای هم‌خانواده آن است چندی پیش تلاش خود را برای تدوین استاندارد جدیدی که PRINCE2 را تبدیل به سیستمی کاملا چابک کند، آغاز کرد. و حالا PRINCE2 Agile کاملترین متد مدیریت پروژه چابک در جهان است که مزایای روش‌های کار چابک را با راهبری و ساختار روش‌های مدیریت پروژه PRINCE2 تلفیق کرده و راهنمای جامعی از نحوه استفاده از روش مدیریت پروژه PRINCE2 در یک محیط چابک به‌واسطه اعمال تکنیک‌ها، رفتارها، مفاهیم و زمینه‌های تمرکز و چارچوب‌های چابک را ارائه می‌کند.

چگونه می‌توان به یک مدیر پروژه Agile تبدیل شد؟

منبع: www.axelos.com