پرش لینک ها

ITIL 4 چگونه خدمات مبتنی بر رایانش ابری را متحول می کند؟

آیا متوجه تغییرات روز افزون دنیای IT در سالهای اخیر شده اید؟

آیا می دانیدکه چگونه نقش ها، مسئولیتها و شیوه های کاری فعلی شما ممکن است تحت فشار مداوم دستخوش تغییر شده و به شکلی متفاوت انجام شوند؟

در گذشته شرکتها و سازمانها زیر ساختها و نرم افزارهای مورد نیاز IT را خریداری می کردند، که این کار باعث می شد در زمان ارائه خدمات سطحی از انعطاف پذیری و کنترل را در برآوردن نیازهای کسب و کار تجربه کنند. اکنون اما عصر، عصر تغییر است و تغییر قاعده جدید دنیاست.

نخستین موج تغییرات با برون سپاری هرچه بیشتر زیرساختهای IT و برنامه های کاربردی توسط سازمانها به فضای ابری آغاز شد. این قبیل اقدامات اغلب مزایایی چون کاهش هزینه، کاهش مالکیت دارایی های IT و کاهش پیچیدگی IT را در پی داشت. موج دوم در اثر اندیشیدن و تفکر سازمانها درباره ی مفهوم تحول دیجیتالی به وقوع پیوسته و با قدم گذاشتن در یک سفر تحول دیجیتال ادامه می یابد.

هر دو این امواج نشان دهنده ی تغییرات قابل توجهی هستند که بر نحوه ی توسعه، ادغام، استفاده و به روزرسانی شرکتهای فعال در زمینه ارائه خدمات IT، توسط کسب و کارها و تامین کنندگان IT تاثیر می گذارند. آنها نحوه ی طراحی، توسعه، انتقال، عملکرد و بهبود خدمات IT و کسب و کارهای مرتبط با آن را باز تعریف می کنند.

نکته اینجاست که فرایندها، توابع، چارچوب ها، مدلها و روشهای کاری که در گذشته به خوبی خدمات IT ارائه می کردند لزوماً قادر به پشتیبانی از این موج جدید تغییرات نیستند و لازم است برای مطابقت با تکنولوژیها و مدلهای جدیدی که دستورالعمل های دیجیتالی جدید را هدایت می کنند تغییر یافته و به روز رسانی شوند.

مشکل اساسی بسیاری از سازمان ها و متخصصان IT این است که بدلیل عدم وجود مهارت کافی قادر به پذیرش این سطح از تغییرات نیستند. آنها حتی درک روشنی از مفاهیم جدید فناوریهای دیجیتالی و حوزه های آن نظیر : فضای ابری (Cloud)، بیگ دیتا (Big Data)، اینترنت اشیا (IoT)، بلاکچین (Blockchain) و هوش مصنوعی (AI) ندارند.

برای اینکه متخصصان ITSM و IT بتوانند در این عرصه باقی بمانند باید بطور کامل مفهوم تحول دیجیتال را درک کنند. آنها همچنین باید رهبران و مشاوران مورداعتماد سازمان خود در تمام زمینه های مربوط به حوزه های Cloud باشند. این به این دلیل است که فناوری ابری از رایج ترین فناوریهای دیجیتالی عصر حاضر است.

متاسفانه مشکلی که بسیاری از متخصصان با آن مواجه هستند این است که نمی دانند از کجا باید شروع کنند. برای کمک به حل این مسئله ی بغرنج تمامی موضوعات موجود در این زمینه با جزئیات در مقاله مارک او لوگلین آورده شده است.

ITIL4 چگونه خود را با حوزه رایانش ابری تطابق داده است؟

  • بررسی تاثیر CLOUD بر مدیریت خدمات IT و فرایندهای چرخه عمر ITIL
  • ارائه سیستم ارزش خدمات (SERVICE VALUE SYSTEM) منطبق بر نیازمندی های رایانش ابری
  • اتخاذ زنجیره ارزش خدمات منطبق (SERVICE VALUE CHAIN) بر نیازمندی های رایانش ابری
  • ایجاد مفهوم نگاشت جریان ارزشی برای ایجاد جریان هایی ویژه رایانش ابری
  • مدیریت مالی خدمات با در نظر گرفتن ارائه خدمات بر بستر ابری
  • پیشنهاد توافق نامه ی سطح خدماتی که بر بستر CLOUD ارائه می شوند
  • ایجاد ساختار جدید منابع، محصولات و خدمات منطبق بر رایانش ابری

ساختار جدید ITIL4 در تعریف محصول، خدمات و پیشنهادات ارائه خدمات

در جریان حرکت بسوی رایانش ابری، سازمان ها عناصر، وظایف و مسئولیتهای مشخصی را به ارائه دهنده خدمات ابری برون سپاری می کنند. بدین معنا که سازمان به عنوان ارائه دهنده ی داخلی خدمات IT از مدیریت برخی اجزای فنی دخیل در تحویل آن خدمت تغییر جهت می دهد. این تغییر رویکردی که سازمان باید در زمینه هایی چون مدیریت فرایندهای IT، مدیریت ریسک، مدیریت مالی، معماری IT، قابلیت همکاری سیستم ها، امنیت و بطور کلی مدیریت خدمات IT اتخاذ کند را دستخوش تحول می کند. به بیان دیگر استفاده از خدمات ابری به نوعی برون سپاری هستند.

لازم به ذکر است که گسترش سرویس های مبتنی بر رایانش ابری تغییری در مبانی آنچه چارچوبهایی مانند ITIL هدف گرفته اند ایجاد نمی کند. آنها می خواهند به محصولات و خدمات با کیفیت و سودمندی دست یابند که با اهداف و نیازهای استراتژیک سازمان در هماهنگی باشد.

آخرین تحولات در حوزه ابری و فناوری های دیجیتال این امکان را به سازمان ها می دهد تا مدلهای تجاری جدیدی ایجاد و به این ترتیب تهدیدی جدی برای کسب و کارهای سنتی ایجاد نمایند. با این حال تمامی اینها نیازمند آن است تا سازمانها متخصصان IT و نیروهای آنها بیش از هر زمان دیگری دانش خود را ارتقا بخشیده و با تغییر، نوآوری و انطباق پذیری داشته باشند.

آیا از نقطه نظر دیجیتالی آمادگی دارید؟

به طورکلی رایانش ابری و ظهور به موقع آن به عنوان یک مزیت در زمان امروز شناخته می شوند اما کماکان جدید بودن این فناوری برای کسب و کارها با وجود مشکلاتی مانند زیرساخت های نامطمئن ارتباطی و دغدغه های امنیتی، مشکلات به روزرسانی نرم افزارها و … استفاده از این فناوری را با مشکل روبرو ساخته است. بدین منظور نیاز است تا ریسک ها و چالش های موجود در استفاده از خدمات رایانش ابری برای کسب وکارهای مختلف کاهش یابد یا به طور کامل رفع شود. برای به دست آوردن منافع موردنیاز و کاهش خطرات مربوط به خدمات رایانش ابری و از بین بردن برخی چالش های موجود، استفاده از فرآیندها و چهارچوب های عملیاتی مانند ITIL که به درستی طراحی و پیاده سازی شده اند، الزامی است.

منبع: www.axelos.com