پرش لینک ها
سازمان خود را متحول کنید- چگونه ITIL 4 شما را در رویارویی با چالش‌های دیجیتالی شدن یاری خواهد کرد؟

سازمان خود را متحول کنید- چگونه ITIL 4 شما را در رویارویی با چالش‌های دیجیتالی شدن یاری خواهد کرد؟

امروزه چهارمین انقلاب صنعتی با یک تعامل اجتناب‌ناپذیر بین انسان‌ها، دارایی‌های مادی و همچنین فناوری‌های دیجیتالی مانند علم رباتیک، هوش مصنوعی، فناوری‌های نانو و محاسبات کوانتومی تعریف می‌شود. در واقع این مدل‌های کسب‌وکاری برهم‌زننده هستند که تقریباً در تمامی صنایع در سطح جهان محیطی را ایجاد خواهند کرد که به سرعت تغییر می‌کند و پیچیدگی‌های خاص خود را دارد و سازمان‌ها باید به‌دقت مجهز شوند تا بتوانند خود را با ان منطبق سازند. در نتیجه می‌توان گفت که هم اکنون اختلال دیجیتال به یک ضابطه تبدیل شده و سازمان‌ها را برای تطبیق هرچه بیشتر تحت فشار قرار می‌دهد. این فشارها برای این است که در نهایت اطمینان حاصل شود که خدمات فناوری اطلاعات و دیجیتالی آن‌ها قابلیت رقابت با نوآوری و چابکی را داشته باشد.
در مواجه با این چالش‌ها، می‌توان گفت که آخرین تحول چارچوب به‌روش ITIL یعنی ITIL4 طراحی شده تا زمینه بقا و شکوفایی سازمان‌ها را در عصر دیجیتال حاضر فراهم کند.

فشار بر IT

در این عصر از پیچیدگی، رهبران فناوری اطلاعات به چندین دلیل تحت فشار هستند:

 • افزایش میزان تقاضاهای مشتریان، مدیران‌عامل و همچنین همکاران برای برتری در محصولات و خدمات دیجیتال
 • فشارهای رقابتی از سوی سازمان‌های رقیب
 • نیاز به تسریع دستیابی به بازار و نوآوری
 • سازگاری و اتخاذ آخرین تحولات
 • انعطاف‌پذیری برای انطباق

بنابراین انتظار می‌رود که رهبران فناوری اطلاعات به صورت مداوم برای دیجیتالی شدن سرویس‌ها تلاش کنند و مهارت‌های خود را به چالش بکشند. این در حالیست که، ابتکارات تحول‌دیجیتال نیازمند تلاشی قابل توجه هستند.
این پیشرفت‌ها و تلاش‌ها را می‌توان به چهار حوزه اصلی تقسیم‌بندی کرد که عبارتند از :

 • تجربی
 • فرهنگی
 • تجارتی
 • عملیاتی

لازم نیست که همه سازمان‌ها برای تغییرات خود بر این موارد متمرکز شوند، بلکه باید هنگام شروع برنامه دیجیتالی شدن تمام بخش‌ها در نهایت این موارد را مدنظر قرار دهند.

از مدل‌های کسب وکار برهم‌زننده استفاده کنید

یکی از اصلی‌ترین زمینه‌های تحول‌دیجیتال تحول‌تجاری است: اینکه چگونه سازمان‌ها می‌توانند پیش از اینکه سایر سازمان‌ها آنها را برهم بزنند خود نسبت به برهم زدن کسب و کارشان اقدام کنند؟ به نتفلیکس فکر کنید- مدل کسب و کار اولیه آن‌ها شامل فروش و اجاره DVD از طریق پست می‌شد اما امروزه آن‌ها به یک سیستم آنلاین پخش و فروش فیلم و سریال مبنی بر اشتراک تغییر یافته‌اند و با این کار روش تماشای فیلم را نیز متحول کرده‌اند.

چالش‌هایی که بر سر راه تحول تجاری وجود دارد کدامند؟

البته که برهم زدن یک کسب و کار راحت و آسان نخواهد بود و شما با موانعی هم رو به رو خواهید شد. این موانع عبارتند از:

 • عدم آمادگی تجارت شما برای تغییر
 • عدم وجود مهارت کافی

اگر پاسخ شما به سوال‌های زیر منفی است، به طور حتم کسب و کار شما آمادگی لازم برای تغییر را نخواهد داشت. آیا می‌توانید الگوی تجاری خود را به تحول‌دیجیتال ربط دهید؟ آیا می‌توانید با تغییر نحوه کار خود، تجربه مشتری را تغییر دهید؟
اگر به نتایج تجاری دلخواهتان فکر نکنید، ممکن است که تمامی تلاش‌های شما برای دیجیتالی شدن با شکست رو‌به‌و شود و این امر به تجربه کلی مشتریان شما نیز لطمه خواهد زد.
علی رغم برخی هیاهوی بسیار در حوزه تحول‌دیجیتال، تغییر روش‌های کاری ممکن است که در تمامی کسب‌وکارها پاسخگو نباشد. سازمان‌ها باید بدانند که در کجا و با چه سرعتی می‌توانند رشد بیشتری داشته باشند.
به همین نحو، برخی کسب‌وکارها هرآنچه که برای تغییرات و دیجیتالی شدن لازم است را دست کم می‌گیرند. این مشکل می‌تواند ناشی از نارسایی در حوزه فناوری و یا کمبود منابع و مهارت‌های لازم باشد. بنابراین تغییر می‌تواند به یک چالش دشوار تبدیل شده و حتی کسب و کار شما را از رونق بیندازد.

سازمان خود را متحول کنید- چگونه ITIL 4 شما را در رویارویی با چالش‌های دیجیتالی شدن یاری خواهد کرد؟

ITIL 4 چگونه به کسب و کارها برای دیجیتالی شدن کمک می‌کند؟

ITIL یکی از شناخته‌شده‌ترین چارچوب‌های موجود در حوزه فناوری اطلاعات است که با هدف کمک به تیم‌های فناوری اطلاعات و دیجیتال برای پاسخگویی به نیازهای روزافزون مشتریان و در عین حال حفظ ثبات و تاثیر خدمات ارائه شده است. ITIL توسط بیش از 90 درصد از شرکت‌های موفق در سراسر جهان مورد استفاده قرار می‌گیرد.

امروزه نوآوری و همچنین چابکی به دو استراتژی اساسی برای موفقیت هر کسب‌و‌کاری تبدیل شده‌اند. سازمان‌ها و مدیران فناوری اطلاعات باید همگام با جدیدترین فناوری‌ها و پیشرفت‌های فرهنگی پیش بروند تا بتوانند در صورت نیاز مدل کسب و کارشان را برهم‌زده و آن را برای نیل به سوی موفقیت متحول کنند.

آخرین به روزرسانی ITIL که تحت عنوان ITIL4 به بازار ارائه شده است، قادر به پاسخگویی به تمام چالش‌هایی است که در دنیای دیجیتال مدرن با آن روبرو خواهید شد. این برنامه سازمان‌ها را قادر می‌سازد تا بتوانند مولفه‌ها و فعالیت‌های خود به‌منظور تسهیل خلق ارزش در تلاشی یکپارچه و هماهنگ همراستا کنند. این چارچوب همچنین طیف گسترده‌ای از اصول راهنما را شامل می‌شود که می‌تواند در شروع و برنامه‌ریزی برای اعمال تغییر به سازمان موردنظر کمک کند.

ITIL4 همچنین با نشان دادن اینکه چطور تیم‌های فناوری اطلاعات می‌توانند موفقیت در تحول‌دیجیتال را به ارمغان بیاورند، مورد توجه همگان قرار گرفته است. سازمان‌ها باید بتوانند با شیوه‌ای غیر سیلوئی (non-siloed) و همراستا کردن جریان ارزش به سمت یک هدف مشترک یک گام به جلو بردارند و اهداف مدیریتی و دولتی را با هم ادغام کنند.

این چارچوب همچنین رویکردی تضمین شده برای آینده ارائه کرده و مفاهیم عملیات و استراتژی را شفاف سازی می‌کند. دقت داشته باشید که تمامی این موارد می‌توانند به صورت مستقیم بر کسب و کار شما تاثیرگذار باشند و به شما در تلاش به سوی تحول کسب و کارتان کمک کنند.

منبع: www.axelos.com