پرش لینک ها
نقش ITIL 4 در استفاده از چارچوب ناب و چابک برای تسریع حرکت و ایجاد تحول در بازار

نقش ITIL 4 در استفاده از چارچوب ناب و چابک برای تسریع حرکت و ایجاد تحول در بازار

سازمان‌های امروزی برای ایجاد محصولات و خدمات جدیدی که برای تسریع ساخت، تست و استقرار به چابکی احتیاج دارند، نیازمند انعطاف‌پذیری بیشتری هستند. این نیاز، به توسعه‌های نرم افزاری مانند DevOps و ITIL 4 به‌عنوان آخرین تحول چارچوب به‌روش ITIL، منجر شده است. حال این سوال اغلب از سوی توسعه‌دهندگان نرم‌افزار و علاقمندان به چارچوب‌های Agile و Lean مطرح می­شود که “این چیزها به چه درد من می‌خورد؟” سوالی که می‌بایست به آن پاسخ داد.
در گذشته، توسعه‌دهندگانی که از متدهای Agile استفاده می‌کردند در پذیرش و استفاده از چارچوب ITIL شامل فرایندها، حاکمیت، سیاست‌ها و دستورالعمل‌های آن در کشاکش بودند.

با این حال، میل به تحویل سریع به این معنا نیست که شما می‌توانید از سیاست‌ها و دستورالعمل‌ها اجتناب کنید. تصور کنید می‌خواهید وام بانکی دریافت کنید و به‌این‌منظور باید پیش از آنکه بانک پول را به شما تحویل دهد یک فرم را پر کرده و ارزیابی شوید.

اینجاست که ITIL4 به سوال بالا پاسخ می‌دهد: این چارچوب سرعت بالای کار در کنار حاکمیت را فراهم می‌نماید، به‌گونه‌ای که سیستم ارزش خدمات (SVS-Service Value System) به روزه شده نیاز به حرکت سریعتر اما با رویه‌های کارآمد (نه بوروکراسی) را تشخیص می‌دهد.

انطباق چارچوب ناب یا چابک با ITIL4

ITIL4 به شکلی جامع و به عنوان یک رویکرد چگونگی استفاده از Agile و Lean را برای تحویل سریعتر ارزش به مشتریان بیان می‌‌کند. استفاده می‌کنند، را به شیوه‌ای جامعتر رسیدگی می­کند. در میان استفاده‌کنندگان از ITIL و Agile، چابکی به معنای توانایی خلق نوآوری و پاسخ به تغییرات و همچین ایجاد تعادل مابین ساختار و انعطاف‌پذیری است.
SVS، به عنوان بخشی از ITIL، مواردی چون اصول راهنما، زنجیره خدمت ارزش، جریان‌ها و فرایندهای ارزش را شامل می‌شود که همگی برای تحویل سریعتر خدمات و محصولات با تفکر چابک و ناب درآمیخته‌اند. توجه داشته باشید که نه تنها در Agile بلکه ITIL، سرعت بالا همه چیز نیست؛ سرعت بالا تنها نتیجه است و مهمترین چیز این است که در هر تکرار باید ارزش مورد انتظار به مشتری تحویل شود.

هم‌اکنون انطباق بیانیه agile و ITIL4 با رعایت اصول زیر ممکن شده است :

  • بطور مستمر با دریافت بازخوردها پیشرفت کنید
  • همه چیز را ساده و قابل اجرا نگه دارید

بنابراین، جوامع توسعه‌دهنده و سازمان‌های Agile یا Lean حالا می‌توانند به ITIL4 متوسل شده و ببینند این چارچوب چطور می‌تواند در سازوکار آن‌ها جای گرفته و با SVS سازگار شوند. زنجیره ارزش خدمت می‌تواند به سازمان‌هایی که از Kanban به‌عنوان یک سیستم بصری برای مدیریت کار در جریان ارزش خدمت با هدف حصول اطمینان از اینکه تمامی بخش‌های کار برای کل سیستم تولید ارزش می‌کنند، استفاده می‌کنند، کمک کند.
ITIL و Agile برای پروژه‌هایی در محیط‌های پیچیده (یا کمتر پیچیده) بسیار مناسبند، پروژه‌هایی که احتیاج دارید به سرعت از آن‌ها نتیجه بگیرید، جائیکه الزامات پروژه به شکلی ضعیف تعریف شده و نوآوری، رقابت‌پذیری، انعطاف‌پذیری و بهره‌وری مهم است.

منافع سازمانی

امروز بسیاری از سازمان‌ها سعی می‌کنند تجارت خود را با چنگ و دندان در میان رقبای نوظهورشان حفظ کنند. این رقبا اغلب کوچک و چابک بوده و توانایی طراحی و توسعه محصولات جدید طی هفته‌ها و نه ماه‌ها و سال‌ها را دارند.
تسریع زمان ارائه به بازار تحت فشارهای اقتصادی دیجیتال و جهانی ضروری است، چرا که مدل‌های تجاری موجود را با فناوری جدید متحول می‌کند.
فرایند تحول دیجیتال درباره شناسایی فرصت‌های موجود در بازار توسط شرکت‌ها و استفاده از رویکردهای سریعتر در محصولات و خدمات برای تحقق این فرصتهاست.
بنابراین، اتخاذ رویکردهای ناب و چابک در ITIL 4 به سازمان‌ها اجازه می‌دهد تا محصولات و خدمات جدید را هرچه سریعتر معرفی کرده و بازار را متحول کنند.

منبع: www.axelos.com