پرش لینک ها
ITIL 4 HVIT – یکپارچگی فناوری جدید در خدمات

ITIL 4 HVIT – یکپارچگی فناوری جدید در خدمات

ماژول فناوری اطلاعات پرسرعت (HVIT) در ITIL4 چگونه در توسعه قابلیت یکپارچه‌سازی فناوری جدید و کاهش سرعت خدمات آن‌ها به بازار موثر است؟
چالش موجود در یک محیط خدمت یا محصول، توسعه محصول، بهره‌گیری از فناوری، مشارکت ذینفعان و در نهایت ایجاد ارزش برای مشتریان است.
بنابراین، به‌کارگیری HVIT به‌معنای استفاده از فناوری‌دیجیتال به‌منظور توانمندسازی تجاری، افزایش کارایی و بهبود جریان‌های ارزش برای خلق مشترک ارزش است.

مدیریت ریسک در محیط HVIT

فناوری‌دیجیتال اغلب بر بستر سیستم‌های غالباً پیچیده و غیرقابل‌پیش‌بینی و ریسک‌های جاری – نظیر امنیت و انبوه مولفه‌ها– هنگامیکه سازمان‌ها به‌دنبال روش‌های نوآورانه برای ارائه چیزهای جدید هستند، شکل می‌گیرد.
به‌عنوان مثال، ممکن است یک سازمان از رباتیک یا هوش‌مصنوعی برای تحویل خدمات جدید استفاده کند. این فناوری می‌تواند شامل ترکیب‌صدا، یک واحد پردازش مرکزی، باتری، دوربین، بازوها یا پاهای رباتیک و یک سیستم‌عامل باشد. بااین‌حال، اگر سازمان فقط به‌خاطر داشتن آن سخت‌افزار آنها راخریداری کند، این ربات می‌تواند ماه‌ها در انبار بمانند.
در مقابل سازمان باید از تقاضا شروع کند. چرا به ربات و خدمات آن نیاز دارد؟ آیا تجربه کاربری مدنظر است؟ پس باید در پس بررسی جریان‌های ارزش، مردم و فناوری، درک ریسک همراه با محصولات و قابلیت‌های جدید و در نهایت طراحی و خلق مشترک ارزش، هدف مشخصی وجود داشته باشد.

ITIL 4 HVIT: یافتن مهارت‌های لازم

اصلی‌ترین چالش مهارت‌های HVIT امکان ایجاد هماهنگی با این محیط است. این به‌معنای کار در جهت حرکت به‌سمت فرهنگ اصیلِ اتخاذ راهکارهای دیجیتال با استفاده از روش‌هایی نظیر چارچوب ناب، چابک، DevOps، تفکر طراحی و هوش‌هیجانی است- که برای تعامل با ذینفعان و کاربران به عنوان مصرف‌کننده خدمات مفید است.
راهنمای ITIL 4 HVIT از کاربرد فناوری دیجیتال به‌منظور توانمندسازی‌تجاری پشتیبانی کرده و به متخصصین کمک می‌کند تا تمامی چالش‌هایی که ممکن است با آن روبرو شوند را درک کنند. آن‌ها باید اهمیت HVIT را در در زمینه توانمندسازی تجاری (و نه فقط به‌خاطر سرعت آن) و چگونگی تحقق این امر توسط تحول‌دیجیتال را تشخیص دهند.
یکی دیگر از عناصر مهم در این راهنما عملکرد هوش‌مصنوعی است. هوش مصنوعی به‌معنای استفاده از یادگیری ماشین و کلان‌داده‌ها برای ارائه عملیات فناوری اطلاعات با بینش‌های مداوم می‌باشد. این تضمین می‌کند که هر چیزیکه برای ارائه خدمات طراحی و تحول یافته باشد، ارزش ایجاد می‌کند و برای چرخه‌های بعدی تکرار آماده خواهد بود.

چطور می‌دانید که آیا سرویس‌های جدید خلق مشترک ارزش می‌کنند؟

این سیستم ارزش خدمات ITIL4 یا همان SVS است که تعیین می‌کند مولفه‌ها و فعالیت‌های مختلف درون سازمان چگونه برای خلق مشترک ارزش همکاری کنند. یک SVS سازگار، حاکمیت، اقدامات، اصول‌راهنما، بهبود مستمر و محرک‌هایی که به تقاضای واقعی برای ارزش اشاره دارند را، ترکیب می‌کند.
هنگامیکه می‌پذیرید که سازمانتان بر مبنای فناوری‌دیجیتال است، باید از مردم شروع کنید؛ اینکه چطور می‌توانند با هم کار کنند و چگونه می‌توانند هر قطعه از سیستم ارزش خدمات را سازماندهی کنند. به این ترتیب، شما می‌توانید فرایند ارائه خدمات را شروع کرده و با سرعت بیشتری ارزش خلق کنید.
بسیاری از سازمان‌ها هنوز در آغاز این سفر دیجیتال هستند. بااین‌حال، برای کسب‌وکارهایی که امروزه تقلا می‌کنند تا خدمات یا محصولات مناسبی ارائه دهند یا بر مشکلات تجربه کاربری یا تجارب مشتری غلبه کنند، گزینه‌های زیادی برای کمک به بهبود وجود دارد.
البته که این کار چالش‌های خودش را دارد، اما چارچوب‌های مانند ITIL4 اینجا هستند تا برای توسعه یک استراتژی مناسب و پایه‌ریزی فناوری اطلاعات پرسرعت به سازمان‌ها کمک کنند.