پرش لینک ها
تغییر انطباقی و فرهنگی: دگرگونی سازمان‌ها با ITIL4

تغییر انطباقی و فرهنگی: دگرگونی سازمان‌ها با ITIL4

یکی از خطرناکترین چیزهایی که اغلب از مردمی که در یک سازمان کار می‌کنند می‌شنویم این است که: “ما همیشه این‌کار را به این شکل انجام می‌دادیم.”
کمتر پیش می‌آید کارمندان یک شرکت وضع موجود را به چالش بکشند اما کسب‌و‌کارهای امروزی باید به فکر تغییر شیوه‌ای باشند که چندین دهه طبق آن عمل می‌کرده‌اند.
به‌عنوان‌مثال، اغلب سازمان‌های فناوری اطلاعات یک فرایند عملیاتی استاندارد (standard operating procedure-SOP) دارند که انتظار می‌رود کارمندان آن را دنبال کنند. و اگرچه هنجار فرهنگی در گرو به چالش کشیده نشدن این فرایندهاست، مهم است که با تفویض اختیار به کارکنان امکان بررسی مجدد فرایندهای عملیاتی استاندارد جهت پاسخ به این سوال که “آیا کماکان این فرایندها اثربخش و کارا هستند” به آن‌ها داده شود.
با معرفی ITIL4 به‌همراه استفاده روزافزون روش‌های DevOps در سازمان‌ها، احتمالاً زمان بازنگری فرایندهای عملیاتی سازمان فرا رسیده است.

الزام دیجیتال به تغییر

واقعیت اختلالات دیجیتال و سرعت نور تحول فناوری اطلاعات در عصر حاضر به این معناست که اگر سازمان‌ها تغییر را نپذیرند، از غافله عقب می‌مانند.
اگر نتوانید طبق آخرین متدهای روز، فناوری اطلاعات را به‌عنوان یک خدمت مدیریت کنید، با فرهنگی راکد و مردمانی که انگار در یک خط مونتاژ کار می‌کنند، عجین خواهید شد. جای تعجب نیست اگر شرکت‌هایی که خود را به‌روز نمی‌کنند، بعد از مدتی دچار اضمحلال می‌شوند.
در نهایت آن‌ها باید از خود بپرسند: “چطور می‌توانم مشتریان خود را بهتر حمایت کرده و اختیار بیشتری برای کارمندان خود قائل شوم تا بهترین خدمات را به مشتریان سازمان ارائه کنم؟”

تغییر انطباقی و فرهنگی

تغییرات ممکن است به درازا بیانجامد، به‌خصوص اگر بعد از مدت‌ها بخواهید رویه معمول خود را عوض کنید. و تغییرات وابسته به نیروهای انسانی، حتی اگر هم جزئی باشند سخت پذیرفته می‌شوند. بنابراین، مردم، چه آن‌ها که از همان ابتدا خود را با تغییرات وفق می‌دهند و چه افرادی که در برابر تغییرات مقاوم هستند، هر دو باید فرایند مشخصی را برای گذشتن از تغییرات طی کنند.

پس برای فراهم کردن شانس بیشتر برای موفقیت در تغییرات، سازمان‌ها باید:

  • مفهوم تغییر فرهنگی را درک کنند.
  • سطحی مناسب و مدوام از آموزش وجود داشته باشد.
  • نگرش DEVOPS/AGILE اعمال شود. به این معنا که باید نقاط بازرسی برای پیشرفت در سرتاسر فرایند تغییر و رویکردی از تکرار مداوم وجود داشته باشد.

ITIL چارچوبی برای حمایت از تغییرات و اصلاحات

بهبود مداوم همواره در هسته ITIL جای داشته است. هنگامیکه بحث پیشرفت به میان می‌آید، همیشه جایی برای رسیدن وجود دارد.
با این حال، محدوده‌ای از چارچوب‌ها و متدها وجود دارد که نقشی متفاوت در میان تیم‌ها و مقررات بازی می‌کنند. به این معنا که مردم باید اهمیت تفکر و عملیات تلفیقی را تشخیص دهند که با از بین بردن موانع و اطمینان از اینکه همه مفاهیم ITIL، Lean، Agile، DevOps و غیره را درک کرده­اند، همراه است.
مفاهیم در ITIL4 قلب چالش‌هایی که سازمان‌ها در هنگام تغییر و یا در پاسخ به آن با آن‌ها مواجه می­شوند، را هدف قرار می‌دهد. نیاز به یادگیری، از یاد بردن و یادگیری مجدد.

منبع: www.axelos.com