پرش لینک ها
ترکیب استراتژی و اجرا – ماژول هدایت، برنامه‌ریزی و بهبود ITIL4 (DPI) چیست؟

ترکیب استراتژی و اجرا – ماژول هدایت، برنامه‌ریزی و بهبود ITIL4 (DPI) چیست؟

ماژول هدایت، برنامه‌ریزی و بهبود یا همان ITIL4 Specialist – Direct, Plan And Improve-DPI یکی از چهار ماژول حوزه ITIL Managing Professional ، ضمن احراز صلاحیت استراتژیست‌های ITIL، دانش و قابلیت‌هایی اساسی را ارائه می‌نماید که یک مدیر خدمات حرفه‌ای باید فراتر از سطح پایه کسب کند.
ماژول DPI که در هر دو بخش مدیریت حرفه‌ای ITIL (ITIL Managing Professional) و رهبر استراتژیک ITIL (ITIL Strategic Leader) کاربرد دارد؛ از هر کسی که در فرایند راهبری یا برنامه‌ریزی فعالیت‌ها براساس یک استراتژی از پیش تعریف تعریف شده و همچنین در بهبود مستمر دخیل است، حمایت می‌کند. البته DPI فقط درباره مهارت‌های رهبری بالادست صادق نیست؛ بلکه در مورد هر شخصی در هر سازمان یا شغلی که چیزی برای برنامه‌ریزی، هدایت و بهبود نیاز دارد، صدق می‌کند.
ماژول DPI به مخاطبان کمک می‌کند تا دامنه حقیقی کنترل و نفوذ خود را درک کرده، و همچنین دیگران را به جای دنباله­روی اجباری به اقدامات مشارکتی ترغیب کنند.

استراتژی، دستاوردها و ارزش

مهارت‌های اساسی در ماژول DPI برای دستیابی به تعادل بین استراتژی و اجرای عملیاتی بسیار حیاتی است. پیروی از اصول راهنمای ITIL4، همچون تمرکز بر ارزش، به افراد کمک می‌کند تا در پاسخ به این سوال که مهمترین چیز به جهت خلق مشترک ارزش برای مشتری و ذینفعان مرتبط چیست به توافق برسند. این به طراحی استراتژی‌ها برای دستیابی به دستاوردهای دارای اولویت کمک می‌کند. هنگامیکه استراتژی‌ها توسط مکانیسم‌های حاکمیتی قدرتمند اجرا و پشتیبانی می‌شوند، دستاوردها همسو با برنامه‌ها خواهند بود.

در هم شکستن سیلوها

انسان‌ها دوست دارند بدانند کجا ایستاده‌اند، چه چیزی در انتظارشان هست و مرزهای فعالیت آن‌ها در یک واحد سازمانی کجاست. درحالیکه ممکن است فکر کنند کار کردن در سیلوهای (واحد سازمانی) خودشان بسیار ساده‌تر است، در واقع اقدامات کسب و کاری نیازمند اجرای فعالیت‌های خارج از مرزهای تعریف شده درون یک واحد است. بنابراین، ماژول هدایت، برنامه‌ریزی و بهبود یا همان DPI ، شامل تکنیک‌های بسیاری است که کمک می‌نماید تا این مفاهیم به درستی در سازمان پیاده شود.
ITIL4 درباره این موضوع صحبت می‌کند که چطور زنجیره ارزش و جریان‌های ارزش به‌طورطبیعی از مرزهای تعریف شده در واحدهای سازمانی عبور می‌کنند، بجای اینکه بر اقدامات کاری سیلو محور مترکز شوند. ماژول DPI زنجیره ارزش را به‌عنوان یک سیستم یکپارچه با بخش‌های مختلفی که با یکدیگر در گردش و کار هستند، درنظر می‌گیرد و این امکان را به افراد می‌دهند تا جای مناسب خود را پیدا کرده و بفهمند کجا باید مشارکت کنند.

یک زنجیره ارزش خدمت جامع

ایده تمرکز بر نتایج باعث می‌شود یک سازمان بتواند عناصر سایر چارچوب‌ها یا متدولوژی‌ها را با ITIL در آمیخته، روش‌های مختلفی را به‌منظور به حداکثر رساندن خلق مشترک ارزش در یک مدل عملیاتی بهم گره بزند. DPI از اصولی جانبداری می‌کند که باید به مردم کمک کنند تا تشخیص دهند که آن‌ها یک موجود منزوی نبوده بلکه بخشی از جامعه هستند. این ایده که اتخاذ این روش یا آن روش منحصراً می‌تواند موثر باشد هیچگاه عاقلانه نبوده، اما با وجود ITIL 4، اتخاذ یک رویکرد فراگیرتر ساده‌تر و روشن‌تر می‌شود.

نه تنها چیستی، بلکه چگونگی

موضوع کلیدی دیگر در خصوص ماژول هدایت، برنامه‌ریزی و بهبود یا همان DPI ضرورت کسب موفقیت به واسطه استفاده از تکنیک‌ها و متدهایعملیاتی می‌باشد. این تکنیک و متدها شامل راهنمایی‌هایی درباره چگونگی انجام موارد مهمی چون : تعیین سیاست‌ها، تخصیص کنترل، انتخاب روش‌های ارزیابی، تبیین طرح کسب و کار، پیشبرد بهبود مستمر و غیره می‌باشد. تنها عنوان کردن یک تئوری جهت انجام امور کافی نیست، ماژول DPI به سازمان‌ها کمک می‌نماید تا یاد بگیرند که چگونه می‌بایست این موارد عملیاتی شود.

یک ماژول برای فناوری اطلاعات مدرن و مدیریت خدمات حرفه‌ای

ماژول DPI با قابلیت‌های جهانی خود، ارزشی فراتر از مدیریت خدمات به متخصصین ارائه می‌کند. مهارت‌های موجود در آن افراد را بدون توجه به اینکه که هستند یا چه مسیری را می‌خواهند در حرفه خود طی کنند، پشتیبانی خواهد کرد، در عین حال به آنها کمک می‌کند تا در سفرشان به شیوه‌ای جامع‌تر به جهان نگاه کنند. در نهایت، دریچه‌ای به‌سوی فرصت‌های بیشتر برای خود در سازمانشان را به روی آن‌ها باز می‌کند.