پرش لینک ها
تفاوت ITIL 4 و COBIT 2019 در چیست؟

ارتباط ITIL4 و COBIT2019 چیست؟

در بسیاری از حوزه‌­های کاری ممکن است بین انجام کار درست یا درست انجام دادن کارها مغایرت وجود داشته باشد. در یک محیط کار فناوری اطلاعات، انجام کار درست می­تواند مطابق با تصمیم تیم در جهت کسب اهداف کسب و کاری، خلاصه شود. و این همان حاکمیت فناوری اطلاعات است. هنگامی‌که چنین تصمیمی گرفته می­شود، تیم فناوری اطلاعات بر انجام دادن درست کارها متمرکز می­شود. به‌لحاظ عملی، این قضیه به نحوه انجام دادن آن کار توسط تیم فناوری اطلاعات تفسیر می­شود. و این همان مدیرت خدمات فناوری اطلاعات است.

ITIL 4 و COBIT 2019 : تمرکز بر یک مشکل مشابه از جهات مختلف

اهداف ITIL ارائه ارزش به مشتری در قالب خدمات است. هدف اصلی درک پارامترها و نیازهای درگیر در یک تحویل ارزش خوب است. این امر در دید ارائه­دهنده خدمات به مشتری یا کسب و کار قابل مشاهده است.
تمرکز COBIT نیز تکامل یافته است و هدف اصلی کسب اطمینان از این است که خدماتی که از نقطه نظر کسب و کاری برای ذینفعان ارزش ایجاد می­شوند، بر یک موتور ارائه خدمات نظر داشته باشند.
اساساً COBIT و ITIL دو روش مختلف دستیابی به یک هدف واحد هستند. این دو چارچوب در یک نقطه مشخص یکدیگر را تکمیل می­کنند.

ارتباط ITIL4 و COBIT2019 چیست؟

ITIL 4 و COBIT 2019 : مشابهت در معماری چارچوب

حاکمیت در ITIL SVS و COBIT 2019

سیستم ارزش خدمات ITIL 4، مثالیست از اینکه چطور اجزای مختلف در یک سازمان ارائه­‌دهنده­‌ی خدمات می‌­توانند به‌منظور ایجاد ارزش گرد هم آیند. یکی از مهم‌ترین اجزای ITIL SVS حاکمیت است. اصول حاکمیت، درست مانند COBIT تشابه زیادی با مفاهیم موجود در ITIL 4 دارند. ارزیابی، هدایت و نظارت اجزای اساسی حاکمیت هستند و توسط ITIL 4 و COBIT 2019 پذیرفته شده‌­اند.

اصول راهنما

هفت اصل راهنمای ITIL 4 باید در تمامی جنبه‌­های یک سازمان مورد استفاده قرار بگیرند. برخی از اصول راهنمای ITIL 4 ارتباط تنگاتنگی با اصول سیستم حاکمیت در COBIT 2019 دارند:

حاکمیت در ITIL SVS و COBIT 2019

هم‌افزایی در اجزای سیستم حاکمیت و ابعاد مدیریت خدمات

ITIL 4 اصولی که ارزش نمی­تواند بواسطه­ پیاده‌­سازی فرایندها و فناوری­‌ها خلق کند، را تقویت می­‌کند. خلق ارزش باید به شکلی جامع صورت پذیرد تا چهار بعد مدیریت خدمات را شامل شود. این ابعاد برخی از اجزای سیستم حاکمیت در COBIT 2019 را تکمیل می­‌کنند. جالب اینجاست که COBIT همکاران/تامین­‌کنندگان را بعنوان یکی از اجزای سیستم حاکمیت معرفی می­‌کند. این ارتباطات در شکل زیر قابل مشاهده است.

هم‌افزایی در اجزای سیستم حاکمیت و ابعاد مدیریت خدمات

هم‌افزایی بین زنجیره ارزش خدمات ITIL و Goals Cascade COBIT

برای خلق ارزش، شش فعالیت از زنجیره‌­ی ارزش خدمات ITIL بر دیگر اجزای سازمانی متکی هستند. این فعالیت‌­ها غیر خطی بوده و دنباله­ یا شروع و پایان مشخصی ندارند. سفر خلق ارزش برای هر نمونه خلق ارزش متفاوت خواهد بود. مفهومی مشابه را می­‌توان در هدف حاکمیتی و مدیریتی COBIT 2019 مشاهده کرد. بومی­‌سازی و سفارشی­‌سازی زنجیره خلق ارزش یکی از نکات کلیدی است که در ITIL 4 بر آن تاکید شده است. الزاماتی که باید رعایت شوند لازم است پیش از گام گذاشتن در زنجیره ارزش خدمات به‌منظور ایجاد ارزش تعیین شوند. این امر توالی فعالیت­‌ها را مشخص می­‌کند.
یک فرایند مشابه بومی‌سازی و سفارشی‌­سازی کاربرد COBIT را از طریق متدولوژی آبشاری تبیین اهداف تضمین می­‌کند. سازمان باید اهداف و اولویت‌­های شرکتی را پیش از گام نهادن در کاربرد فرایندها و کنترل حاکمیت درک کند. بطورکلی 13 هدف اصلی در COBIT 2019 وجود دارد. در صورت انتخاب، هریک می­‌توانند بر 13 مورد از اهداف هم‌محور نگاشته شوند؛ که انتظار می­‌رود توسط فناوری اطلاعات به‌انجام رسیده و در فرایند خلق ارزش دخیل باشند. این اهداف هم­‌محور، که 40 مورد هستند، سپس می‌­توانند برای تعیین این‌که به‌منظور بهبود سیستم حاکمیت درون سازمانی لازم است بر روی کدام اهداف حاکمیتی کار کرد، مورداستفاده قرار گیرند.

تشابه میان این دو چارچوب می­‌تواند در سطحی بسیار بالا مشاهده شود. همچنین، هر دو چارچوب اهداف تجاری در نظر گرفته می­‌شوند و بر خلق ارزش بعنوان یک نقطه شروع متمرکز هستند. با این حال، هر دو سعی دارند به هدف دیگری دست یابند.

هم‌افزایی بین فعالیت‌های زنجیره ارزش خدمات ITIL و دامنه‌­های COBIT

زنجیره ارزش خدمات ITIL 4 از ترکیب متفاوتی از روش‌های ITIL به‌منظور ایجاد ارزش استفاده می­‌کند. این تقریباً مشابه همان چیزیست که در اهداف مدیریت و حاکمیت پنج دامنه COBIT اتفاق می­‌افتد. COBIT سازماندهی، برنامه­‌ریزی و تنظیم می­‌کند (APO) و زنجیره ارزش خدمات ITIL فعالیت برنامه‌­ریزی می­‌کنند:
این دو چارچوب مکمل یکدیگرند، همانطور که روش‌ها/فرایندهای گروه­‌بندی‌­شده بر برنامه‌­ریزی فعالیت‌های درون­‌سازمانی نظیر: پروژه­‌ها، خدمات، معماری سازمانی و غیره متمرکز هستند.
COBIT می­‌سازد، کسب می­‌کند و پیاده‌سازی می­‌کند (BAI)، این در حالیست که زنجیره ارزش خدمات فعالیت طراحی می­کند / انتقال می­‌دهد، می­‌سازد/ دست می­‌یابد:
BAI دامنه COBIT فعالیت‌­های زنجیره ارزش خدمات ITIL از طراحی / انتقال را در حوزه­‌هایی نظیر تعریف نیازمندی‌ها، دسترسی پذیری، ظرفیت و غیره را تکمیل می­‌کند.
BAI دامنه COBIT همچنین فعالیت­‌های زنجیره ارزش خدمات ITIL از ساخت / اکتساب را در حوزه‌هایی نظیر دارایی‌­های مدیریت­ شده فناوری اطلاعات، پیکربندی، پذیرش راه­‌حل و غیره تکمیل می‌­کند.
پشتیبان خدمات قابل ارائه در (DSS) COBIT و زنجیره ارزش خدمات ITIL فعالیت را ارائه و پشتیبانی می­‌کنند:
این دو شاید مکمل­‌ترین فعالیت‌ها در COBIT و ITIL 4 باشند که بر حوزه­‌هایی چون درخواست خدمات، مشکلات، وقایع و غیره تمرکز دارند.

هم‌افزایی در روش‌های ITIL و اهداف مدیریت حاکمیت

COBIT و ITIL 4 هر دو چارچوب­‌هایی با اهدافی مشابه هستند و می­‌توانند به‌واسطه‌­ی اتخاذ دیدگاه‌های مختلف بدست آیند. گسترش دوسویی / نگاشت یک به یک فرایندها امکان‌پذیر نبوده و توصیه نمی­‌شود. با این حال، تشابهات خاصی وجود دارند که آنها می­‌توانند برای تکمیل یکدیگر از آنها استفاده کنند. COBIT یک رویکرد باز در بیان دامنه نفوذ خود بکار گرفته و در صورت لزوم، از راهنمایی کاربران به سایر چارچوب‌­ها، استانداردها و فرایندها اجتناب نمی­‌کند. COBIT 4.1 و COBIT 5 یک راهنمای کلی مرتبط دارد. COBIT2019 یک گام جلوتر است. به‌طوری‌که در توصیف اهداف مدیریتی و حاکمیتی، هر هدف به یک ” راهنمای مرتبط” و ” مرجع دقیق” اشاره دارد.

ارتباط ITIL4 و COBIT2019 چیست؟

تفاوت ITIL 4 و COBIT 2019 در چیست؟

COBIT 2019 هنگام ایجاد و مدیریت سیستم حاکمیتی بر تمامی سازمان تمرکز دارد. از سوی دیگر، ITIL 4 حتی بر فرصت‌‌های کوچکتر برای خلق ارزش بین تامین­‌کنندگان و مصرف­‌کنندگان خدمات، متمرکز است.
بنابراین COBIT 2019 با سیستم درگیر است درحالیکه، ITIL 4 تمامی فرایندهای درون سیستمی فارغ از ابعاد آن را مدنظر قرار می­‌دهد.
ITIL 4 با اعمال یک رویکرد ماژولار و فعال بر مدیریت خدمات فناوری اطلاعات به‌‌‌‌طور مستمر توسعه یافته است. در نتیجه ITIL 4 می‌­تواند توسط هر سازمانی برای مدیریت و ارتقا خدمات فناوری اطلاعات در هر سطح و اندازه‌­ای مورد استفاده قرار بگیرد. COBIT 2019 به ­‌همان­ اندازه در پوشش حاکمیت فناوری اطلاعات جامع است.
با این حال، برخلاف ITIL 4 کاهش مقیاس COBIT 2019 برای استفاده از آن در یک سازمان کوچکتر دشوار است.
با توجه به اینکه ITIL 4 و COBIT 2019 برای مقاصد متفاوتی ایجاد شده‌­اند، نمی‌­توان انتظار داشت که هر دو بر یک وضعیت مشابه قابل اعمال باشند.

تفاوت ITIL 4 و COBIT 2019 در چیست؟

منبع: www.axelos.com