پرش لینک ها
سیستم به‌روش PRINCE2 Agile ؛ راهکاری برای ارزیابی فاکتور Agile

سیستم به‌روش PRINCE2 Agile ؛ راهکاری برای ارزیابی فاکتور Agile

اتخاذ متدهای Agile در مدیریت پروژه به‌معنای انتخاب یا عدم انتخاب این رویکرد نیست بلکه این سوال را مطرح می‌کند که ما چقدر می‌تونیم در این پروژه چابک باشیم؟ و این دقیقاً وظیفه مدیر پروژه است که “میزان دقیق چابکی” را ارزیابی کرده و مزایا و ریسک‌های مرتبط با آن را تشخیص دهد. به‌همین منظور راهنمای به‌روش PRINCE2 Agile ابزاری به‌نام Agilometer را معرفی کرده که این فرایند را تسهیل می‌بخشد. به‌منظور اثربخشی هرچه بیشتر این راهنما، ارزیابی مفهوم پروژه با تمرکز ویژه بر روابط کاری و محیطی حیاتی است.

عوامل اندازه‌گیری میزان چابکی

زمانیکه افراد PRINCE2 Agile را مطالعه می‌کنند با ابزار Agilometer ، چرخه‌ی عمر پروژه و متدهای مختلف Agile از جمله Scrum آشنا شده و نیاز به حکمرانی صحیح را درک خواهند کرد.
فراگیران PRINCE2 Agile دریافتند که شش عامل اصلی باید هنگام استفاده از Agilometer در نظر گرفته شود. این عوامل که مطابق نمودار از 1 تا 5 (کمترین تا بیشترین) اندازه‌گیری شده‌اند، کمک می‌کنند میزان چابکی هر سطح در هر عامل ارزیابی شود.

سیستم به‌روش PRINCE2 Agile ؛ راهکاری برای ارزیابی فاکتور Agile

1- پذیرش Agile

کسب امتیاز 5 توسط Agilometer نشان می‌دهد که تمام ذینفعانی که از نزدیک در جریان امور قرار داشته و کاملاً از رفتارها، مفاهیم و تکنیک‌های کار به روش Agile مطلع هستند؛ آموزش دیده و تجربه دارند. آنها این شیوه را ترجیح داده و مزایای آن را درک کرده‌اند، این در حالیست که ذینفعان خارجی نسبت به کار به شیوه‌ای اصطلاحاً agile-friendly آگاهی دارند.
نمره پائین در اینجا بدین معنی است که کار به شیوه‌ی چابک هیچگاه راه به جایی نمی‌برد.

2- شرایط محیطی سودمند

نمره بالا در شرایط محیطی به این معناست که محیط کار از مفهوم چابکی/کار چابک پشتیبانی می‌کند. اینکه افراد تمام وقت کار می‌کنند، مهارتهای مناسب دارند، از نظر فیزیکی نزدیک به هم قرار گرفته و از نمودارهای پیشرفت قابل ملاحظه استفاده می‌کنند. چارچوب‌های قراردادی و ملاحظات انطباقی دست و پا گیر نیستند.

3- توانایی انجام کار تکراری و تحویل به‌طور فزاینده

ارائه مزایای موردانتظار مشتری با تحویل منظم و جزئی محصول نهایی‌ای که به‌‌ورت تعاملی اصلاح شده، آسان است. همه‌چیر در تجربه، شکست و یادگیری سریع اما در کنار حکمرانی قوی برای تحقق ارزش معنا پیدا می‌کند.

4- سهولت در ارتباطات

با وجود بسیاری تعاملات رو در رو ارتباطات بسیار آسان است. اطلاعات بصری در قالب مدل‌ها و نمونه‌ها اولیه موجود است. نتیجه: شفافیت و صداقت بیشتر.

5- بهبود سطح همکاری

کسب بالاترین نمره ممکن در این سطح، تنها در شرایطی امکانپذیر است که سطح بالایی از همکاری در یک تیم چه بلحاظ فرهنگی و چه از نقطه نظر روابط کاری داخل و خارجی وجود داشته باشد. شرایطی که در آن اعتماد بالا و تمایل به کمک به دیگری بارز است. مفهوم رهبری خدمتگذارانه (که در آن هدف اصلی رهبر ارائه‌ی خدمات به تیم است) به این معناست که مدیرپروژه برای اطمینان از عملکرد تیم، موانع را از بین می‌برد. به‌عبارت دیگر هر کسی تاثیر خاص خود را دارد.

6- انعطاف‌پذیری در محصول نهایی

ذینفعان با این واقعیت که تغییر برای ایجاد یک محصول مطابق معیار و تشخیص نقش‌شان در اولویت‌بندی کار اجتناب‌ناپذیر است، کنار آمده‌اند. آنها درک کرده‌اند که دامنه و معیار کیفیت برای حفاظت از سطح کیفیت و مهلت تحویل انعطاف‌پذیر بوده و می‌پذیرند که همه‌چیز هم موردنیاز نیست.
هنگامیکه از Agilometer استفاده می‌کنید، مهم است که آن را به‌عنوان راهنمایی برای کمک در تصمیم‌گیری آگاهانه و بررسی جداگانه هر فاکتور، درمقابل ایجاد گرفتن نمره متوسط در تمام سطوح به‌منظور دستیابی به یک نتیجه در نظر بگیرید. استفاده از PRINCE2 Agile و ابزارهای نظیر Agilometer در یک پروژه، آنگاه که سرمایه‌گذارانی دارید که پولشان را سرمایه‌گذاری کرده و مایلند شهرتشان را تحکیم بخشند، به شما کمک زیادی می‌کند. این رویکرد به آنها اجازه می‌دهد تا نمونه اولیه محصول را مشاهده کرده و در حین چرخه توسعه محصول بازخورد ارائه کنند.

 

منبع: www.axelos.com