پرش لینک ها

معرفی چارچوب COBIT 2019

COBIT چارچوبی برای اعمال راهبری (حاکمیت) و مدیریت فناوری اطلاعات است. این چارچوب زبان مشترکی برای برقراری ارتباط میان مدیران کسب‌وکار و مدیران فناوری اطلاعات برای رسیدن به درک مشترک از مقاصد و اهداف یکدیگر ایجاد می نماید و این امکان را می‌دهد تا اهداف عملیاتی نظام حاکمیتی و مدیریتی در سازمان شناسایی شوند. راهبری موثر و کار آمد بر حوزه اطلاعات و فناوری نقش حیاتی در موفقیت یک کسب و کار دارد، و حالا جدیدترین نسخه ی COBIT نقش مهم این چارچوب به عنوان محرکی برای نوآوری و تحول کسب و کار را پیش از پیش تثبیت می کند. نسخه ی 2019 چارچوب COBIT که به عنوان آخرین نسخه این چارچوب منتشر شده، تحولی درنسخه قبلی آن یعنی COBIT 5 ایجاد کرده است و آخرین پیشرفت‏های اثرگذار مرتبط با اطلاعات و فناوری در سازمانها به آن اضافه شده است. فارغ از به روزرسانی این چارچوب، COBIT حالا منابع اجرایی، بینش های و راهنمای کاربردی و فرصت های آموزشی جامع جدیدی را ارائه می کند. این نسخه امکان راهبری فناوری اطلاعات را فارغ از بعد جغرافیایی برای کسب و کارها فراهم می آورد.

چه حوزه‌هایی به صورت گسترده در نسخه‌ی جدید COBIT در نظر گرفته شده است؟

  • پوشش تمامی داده ها، پروژه ها و قوانین -حیاتی برای یک سازمان- و به روزرسانی فعالیت هایی مانند امنیت سایبری و حریم شخصی، به علاوه ی پیوندهای بروز رسانی شده برای تمام استانداردها، دستور العملها، مقررات و به روشها این واقعیت را به وجود آورده است که COBIT هنوز هم چارچوب اصلی تمام فعالیتهای مربوط به راهبری فناوری اطلاعات در سازمان ها است.
  • یک مدل “متن باز” از COBIT 2019 اقتباس شده که به جامعه راهبری در سطح دنیا این امکان را می دهد تا با تکامل مستمر COBIT و یکپارچه سازی آن در چارچوب هسته ی موجود و محصولات مشتق شده، در زمان واقعی بازخورد و بهبودهای مورد نیاز را ارائه کنند. دانش شما به مرور چارچوب COBIT را بروزرسانی کرده و امکان رشد آن را فراهم می آورد، بدون اینکه در آینده ی دور نیاز به اتخاذ یا پیاده سازی راهبری تحت مدل یا چارچوب دیگری احساس شود.
  • COBIT 2019 بسیار منعطف تر از نسخه قبلی شده است و به شما اجازه می دهد تا بر اساس نیاز خود سیستم حاکمیت را بصورت کامل پیاده سازی نمایید و یا بر اساس نیازمندی های خود و رویکرد حل مساله بخشی را که بیشترین اولویت را دارد عملیاتی نمایید. به بیان دیگر COBIT 2019 این اجازه را به شما می دهد تا بصورت کامل سیستم حاکمیت خود را بر اساس نیازمندی ها و اولویت های خود ویژه سازی نمایید.
  • فرصت جدید آموزشی در COBIT 2019 حداکثر بازگشت سرمایه ممکن را خواهد داشت به این علت که به خاطر ماهیت این نسخه دانش شما منسوخ نخواهد شد. به این ترتیب، آموزش COBIT 2019 بعنوان یک سرمایه ارزش خود را حفظ کرده و مسیرهای پیشرفت را هموار می سازد – فناوری و اطلاعات به مانند سنگهای قیمتی بر تاج تمامی سازمانهایی هستند که ایجاد رشد، ارزش بیشتر و مزایای رقابتی و همچنین تقویت در برابر خطرات و تهدیدات را جستجو می‌کنند و حاکمیت فناوری اطلاعات برای این سازمان‌ها یک قابلیت حیاتی است.

چارچوب راهبری COBIT 2019 چیزی فراتر از فناوری اطلاعات و واحدهای وظیفه ای آن است. راهبری خوب یک المان حیاتی برای موفقیت در تحول کسب و کار و اجرایی کردن استراتژی محسوب می شود. COBIT 2019 این امکان را به شما می دهد تا مسیر موفقیت سازمان، شغل و تحصیل خود را ترسیم کنید.

معرفی چارچوب COBIT 2019

در این نسخه نیز کوبیت جایگاه خود را به عنوان یک ابزار طراحی و استقرار نظام حاکمیت فناوری اطلاعات در سازمان تقویت نموده است. COBIT 2019  نسبت به نسخه کوبیت 5 تغییراتی داشته است. هسته ی مرکزی نسخه ی 2019 چارچوب COBIT، مجموعه تغییراتی را داشته که در چهار مستند اصلی براي اعمال راهبری فناوري اطلاعات در سازمان‌ها ارائه شده اند:

چارچوب COBIT 2019: مقدمه و متدولوژی

در این مستند تعریف راهبری فناوری اطلاعات بسط داده شده و اصولCOBIT با حفظ چارچوب کلی به روزرسانی شده است. مفاهیم جدید معرفی شده و اصطلاحات توضیح داده می شوند. مدل مرکزی COBIT و اهداف 40 گانه مدیریتی آن پلتفرمی برای استقرار برنامه راهبری شما فراهم می آورند؛ سیستم مدیریت عملکرد بروزرسانی شده و استفاده از اندازه گیری های بلوغ و همچنین قابلیت ها را امکان پذیر می سازد؛ معرفی فاکتورهای طراحی (design factors) و نواحی تمرکز (Focus areas)، راهنمای کاربردی جدیدی برای اتخاذ منعطف COBIT 2019، خواه برای یک پروژه ی خاص یا اجرای کامل آن ارائه می کند.

چارچوب COBIT 2019: اهداف مدیریت و راهبری

این نسخه شرح مفصلی از مدل هسته COBIT و اهداف 40 گانه مدیریتی/راهبری آن را شامل می شود. در این سند هریک از اهداف توصیف شده و ارتباطات آنها با فرآیندها مشخص شده است. به عبارت دیگر، این سند تبیین کننده نظام همراستایی بین فرآیندها، اهداف فرآیندها و اهداف راهبری و مدیریت فناوری اطلاعات است. اطلاعات موجود در این بخش با مبحث فرایند توانمند سازی در کوبیت 5 برابری می کند.

 اهداف مدیریت و راهبری

راهنمای طراحی COBIT 2019: طراحی راه‌حل راهبری فناوری اطلاعات

این نسخه نیازمندیهای کاربران COBIT را بطور کامل مرتفع می سازد، در واقع راهنمای کاربردی برای طراحی نظام راهبری فناوری اطلاعات است. این راهنما با فراهم آوردن اطلاعاتی که به شرکت ها کمک می نماید تا فرا بگیرند که چگونه اختصاصی سازی یک سیستم راهبری برای شرایط منحصر بفرد یک سازمان به انجام می رسد.
.
تعریف و فهرست فاکتورهای طراحی متنوع و چگونگی ارتباط آنها با مفاهیم جدید COBIT 2019، شرح تاثیر بالقوه این فاکتورهای طراحی بر پیاده سازی یک سیستم راهبری و پیشنهاد گردش کار بمنظور ایجاد یک طراحی مناسب برای سیستم راهبری، این امکان به مديران، مميزان و کاربران داده می شود تا سيستم‌هاي فناوري اطلاعات خود را بهتر درک نمايند و سطح کنترل و امنيت مورد نياز سازمان خود را شناسايي و از طريق توسعه مدل راهبري فناوري اطلاعات به آن دست يابند. درباره ی راهنمای طراحی COBIT 2019 می توان به جرات گفت پیاده سازی هیچگاه برای تامین نیازهای راهبری بیش از این کاربردی و مشتری محور نبوده است.

 

طراحی راه‌حل راهبری فناوری اطلاعات

راهنمای پیاده سازی COBIT 2019: پیاده سازی و بهینه سازی راه حل راهبری فناوری اطلاعات

این راهنما یک نسخه ی بروزرسانی شده از راهنمای پیاده سازی COBIT 5 بوده و رویکردی مشابه ارائه می کند؛ البته مفاهیم جدید کوبیت از جمله فاکتورهای طراحی نیز در این راهنما اعمال شده است.

 

پیاده سازی و بهینه سازی راه حل راهبری فناوری اطلاعاتa