پرش لینک ها
سرمایه‌گذاری دیجیتالی – ماژول فناوری‌اطلاعات پر سرعت ITIL4 (HVIT) چیست؟

سرمایه‌گذاری دیجیتالی – ماژول فناوری‌اطلاعات پر سرعت ITIL4 (HVIT) چیست؟

امروزه فناوری‌اطلاعات غیرمتمرکز چگونه به‌نظر می‌رسد و فناوری‌اطلاعات پر سرعت (High Velocity IT_HVIT)، همانطور که در ITIL4 آمده است، چگونه بر آن اثر می‌گذارد؟
سازمان‌های دیجیتالی نیاز به پاسخگویی سریع و فوری به نیازهای مشتری دارند چراکه خواهان اقدام سریع، خواه داخلی یا خارجی هستند. تجارت‌های استارتاپی یونیکورن براساس مفهوم فناوری اطلاعات پرسرعت یا همان ماژول HVIT شکل گرفته‌اند چراکه اگر واکنش نشان ندهند، شرکت‌های دیگر می‌توانند مشتریان آن‌ها را بدزدند و البته که اینکار را خواهند کرد.
به این ترتیب، ماژول فناوری اطلاعات پرسرعت ITIL4 یا همان ITIL4 Specialist High Velocity IT-HVIT به عنوان یکی از چهار ماژول حوزه ITIL Managing Professional ، به گزینه ارزانتر و کارآمدتر تبدیل می‌شود؛ هزینه بازار و خدمات را کاهش می‌دهد و از طریق خدمات سریعتر و بهتر ارزش افزوده ارائه می‌کند.

آیا فناوری‌اطلاعات پر سرعت (HVIT) صرفاً”سریع‌تر” است یا چیزی بیش از آن است؟

از نقطه نظر سرعت خالص، HVIT یعنی شما باید بتوانید به‌جای اینکه روزها و هفته‌ها برای ترتیب دادن یک جلسه با کمیته تغییر (CAB) صبر کنید، درباره تغییرات فناوری اطلاعات تصمیمات سریعتری اتخاذ کنید. به این ترتیب جلسات با وجود گروه‌های اجتماعی نظیر Yammer فی البداهه و مدیریت‌شده‌تر می‌شوند و به صورت مجازی ایجاد خواهد شد.
با این حال همه چیز به مفهوم سرعت مربوط نمی‌شود. درک اینکه شما به چه چیزی نیاز دارید و در چه زمانی، باعث می‌شود بتوانید به شیوه‌ای مناسبتر نیاز مشتریان یا کاربران را پاسخگو باشید؛ نظیر ارائه کاتالوگی از خدمات پیشنهادی.
به‌عنوان‌مثال، ارائه یک پاسخ‌دیجیتالی به‌واسطه یک چت‌بات؛ طی چند کلیک پاسخی مناسب و شخصی بوده و با فرمت مطلوب تحویل می‌شود. این خدمت نه تنها ارزش ایجاد کرده بلکه مشتری را تشویق می‌کند تا باز هم به شما سر بزند و شما نمی‌توانید ارزشی بهتر از این بخواهید.

فناوری‌اطلاعات پر سرعت در سرتاسر تیم‌های فناوری اطلاعات

امروزه، با وجود این پلتفرم‌های دیجیتال، تیم‌های فناوری اطلاعات باید به‌هنگام ایجاد تغییراتی نظیر ادغام قابلیت‌های جدید، چابک‌تر باشند. داشتن یک تیم بزرگ پروژه با رویکرد آبشاری غیر ضروری است، در مقابل شما به چابکی با ابزارهای مشارکتی نظیر scrums یا sprints نیاز دارید تا چیزی تولید و منتشر کنید. به این ترتیب، کاربر نهایی بهبودهایی را به جای هر چند ماه به‌طور مداوم مشاهده می‌کند.
در نتیجه، تیم‌های مدیریت خدمات می‌توانند منابع را به هرکسی که در دسترس است، هدایت کنند. بنابراین، هنگامیکه شما صفی برای پشتیبانی دارید، تماس‌ها به طور خودکار به شخص مرتبط هدایت می‌شوند.

ماژول فناوری اطلاعات پرسرعت ITIL4 (HVIT) در عمل

آنچه ماژول فناوری اطلاعات پرسرعت یا همان HVIT به مردم می‌دهد یک فرایند فکری برای چگونگی اتخاذ روش‌های کاری چابک و درک این مسئله است که چگونه یک سازمان می‌تواند در عصر دیجیتالی پیش‌رو به صورت خودکار، هوشمند و با دسترس‌پذیری بالاتر عمل کند.
ماژول فناوری اطلاعات پرسرعت ITIL4 کمک می‌کند تا متخصصین ITIL که در حال گذار از نسخه ITIL V3 به نسخه ITIL4 هستند، درک بهتری از جریان‌های ارزش و خلق مشترک ارزش داشته باشند. این مورد بیانگر این موضوع است که آنچه کاربر نهایی دریافت خواهد کرد یا فکر می‌کند از هر چیز دیگری مهم‌تر است.
به این ترتیب HVIT تبدیل به یک مفهوم واقعی شده و مردم شروع به صحبت در مورد جریان‌های ارزش می‌کنند و همواره این سوال را از خود می‌پرسند که “ما چه ارزشی ایجاد می‌کنیم” و اگر این فعالیت ما منتهی به ارائه ارزش نمی‌شود؛ “چرا اینکار را انجام می‌دهیم؟”