پرش لینک ها
رویکرد ITIL4 به توسعه موثر روابط میان تامین کنندگان و مصرف کنندگان خدمات

رویکرد ITIL4 به توسعه موثر روابط میان تامین کنندگان و مصرف کنندگان خدمات

در نگاه ITIL4 تعامل موثر میان تامین‌کننده و مصرف کننده محصولات و خدمات فناوری اطلاعات یک اصل و رکن اساسی می‌‎باشد. رویکرد ITIL4 بر این است که تنها زمانی می‌‎توان از محصولات ارائه شده و خدمات مرتبط با آن انتظار ایجاد ارزش برای مشتریان را داشت که یک تعامل سازنده، موثر و هدفمند میان Service consumer و Service provider ایجاد شده باشد.
بنابراین برخلاف نسخه‎‌های قبلی، ITIL4 در دوره ITIL4 Specialist Drive Stakeholder Value به‌‎صورت کامل بر ارائه مدل‌هایی برای ایجاد و توسعه یک رابطه سازنده میان تامین‌‎کننده و مصرف‎کننده تاکید می‎‌نماید.

یکی از مدل‏‎‌هایی که در ITIL4 Specialist Drive Stakeholder Value مورد تاکید قرار می‌‎گیرد مدل Service Relationship Ladder یا نردبان ارتباط خدمات می‌‎باشد. در این مدل ITIL4 Specialist Drive Stakeholder Value تبیین می‎‌نماید که چه گام‎‌هایی می‎‌بایست به انجام برسد تا یک رابطه موثر میان تامی‌ن‎کننده و مصرف‎ کننده ایجاد شده و در طول زمان رشد نماید.

همانطور که در تصویر ذیل مشاهده می‎‌گردد رشد و توسعه رابطه میان تامین‎‌کنندگان و مصرف کنندگان خدمت از نگاه ITIL4 در چهار گام اساسی صورت می‌‎گیرد.

رویکرد ITIL4 به توسعه موثر روابط میان تامین کنندگان و مصرف کنندگان خدمات

گام اول

ایجاد محیطی که امکان رشد انواع متنوعی از روابط کسب‌‎و‌کاری را فراهم می‌‎کند.

گام دوم

ایجاد و پایدارسازی اعتماد و روابط کسب‌‎وکاری

گام سوم

درک قابلیت‎‌های تامین کننده/درک نیازهای مشتری

گام چهارم

ارزیابی متقابل آمادگی و بلوغ تامین‌‏کنندگان و مصرف ‎کنندگان خدمات

گام اولی که ITIL4 بر روی آن تاکید دارد ایجاد یک محیط سازنده است تا به هر دو گروه اجازه رشد رابطه حرف‌ه‎ای جهت ارائه محصولات و خدمات را بدهد.

گام بعدی بعد از ایجاد محیط مناسب برای ایجاد روابط کسب‌‎وکاری سازنده، ایجاد اعتماد و روابط کسب‎‌وکاری میان طرفین می‌‎باشد به این معنا که بر اساس محیط ایجاد شده در گام ابتدایی می‌‏بایست اعتماد را که یکی از مهم‏‎ترین اصول ایجاد رابطه تجاری میان تامین‎‌کنندگان و مصرف‎‌کنندگان می‏‎‌باشد توسعه داد.

در گام سوم پس از ایجاد اعتماد و روابط اولیه این مسئله کلیدی مورد بررسی قرار می‌‎گیرد که هر دو طرف می‎‌بایست به شناخت کاملی از نیازمندی‌‏‎ها و قابلیت‌‎های یکدیگر برسند. به این معنا که تامین‌‎کننده خدمات می‌‎بایست با برگزاری جلسات موثر نیازمندی مشتریان را به‌‎خوبی درک کند و از سوی دیگر مصرف کننده خدمات می‎‌بایست با ارزیابی‌‎های متنوع قابلیت‌‎های محصولات، خدمات و البته قابلیت‌‏‎های خود سازمان تامین کننده خدمات را به‌‎خوبی درک نماید.

در نهایت در گام انتهایی می‌‎بایست هر دو سازمان به ارزیابی میزان بلوغ خود برای ایجاد یک رابطه دوطرفه اقدام نمایند به این معنا که آیا دو سازمان آمادگی برای انجام تغییرات را دارند؟

این تغییر از نگاه تامین کننده خدمات به معنای ایجاد یک مشتری جدید و نیاز به اختصاص منابع جدید برای آن مشتری و از نگاه مصرف کننده آمادگی برای دریافت یک محصول جدید از یک تامین کننده جدید می‎‌باشد. Service relationship ladder عملا در گام Engage از نقشه سفر مشتریان (Customer journey map) قرار دارد و هدف آن این است که تعاملی موثر و قوی میان تامین‎‌کننده و مشتریان ایجاد نماید.

لطفا جهت کسب اطلاعات بیشتر و ثبت نام در دوره ITIL4 Specialist Drive Stakeholder Value دیجی وایز آکادمی به لینک ذیل مراجعه فرمایید.

برگزاری دوره آنلاین ITIL4 DSV در دیجی وایز آکادمی

منبع : دیجی وایز آکادمی