درباره ITIL4 Foundation

دنیای امروز تحت تأثیر پدیده رو به رشد تحول دیجیتال (Digital Transformation) و انقلاب صنعتی نسل ۴ (Industry 4) قرار گرفته است که تأثیر چشمگیری در سبک زندگی مردم جوامع مختلف و کسب و کارها دارد. امروزه فناوری اطلاعات (Information Technology) در هسته مرکزی همه کسب و کارها واقع شده است و متخصصان دیجیتال و فناوری اطلاعات در سازمان ها و صنایع گوناگون، اهمیت فوق االعاده ای پیدا کرده اند. به طوری که هم اکنون تدوین استراتژی کسب و کار هم راستا با استراتژی فناوری اطلاعات و همکاری متخصصان دیجیتال در سازمان ها اجرا می گردد.

در قالب این تحولات روزافزون در عصر دیجیتال، یکی از مهمترین چارچوب های حوزه فناوری اطلاعات به نام ITIL نیز در نسخه جدید ارائه شده توسط موسسه AXELOS که ITIL 4 است، با تغییرات گسترده در راستای تحول دیجیتال به بازار عرضه شده است. ITIL مخفف Information Technology Infrastructure Library (کتابخانه زیرساخت فناوری اطلاعات) است که مهمترین چارچوب در حوزه مدیریت خدمات فناوری اطلاعات (ITSM) می باشد. ITIL از نسخه اول تا سوم خود که حدود ۳۰ سال در بازار جهانی فناوری اطلاعات استفاده شده است، تمرکز بیشتری بر روی راهبری و پشتیبانی فنی خدمات فناوری اطلاعات در سازمان ها و کسب و کارهای مختلف داشته است.

ITIL 4 با رویکردی نوین جهت راهبری و پشتیبانی سازمان در نقشه راه تحول دیجیتالی تدوین شده است که شامل مدل عملیاتی دیجیتال (Digital Operating Model) برای ارائه و پشتیبانی محصولات و خدمات بر پایه فناوری اطلاعات می باشد. یکی دیگر از نقاط برجسته ITIL 4، داشتن رویکرد جامعی به یکپارچگی با چارچوب ها و استانداردهای مطرح دیگر حوزه فناوری اطلاعات نظیر Lean، Agile، DevOps و همچنین Cloud Computing می باشد.

در انتها می توان گفت استفاده از ITIL 4 نه تنها برای متخصصان و مشاوران ITSM، بلکه برای کلیه افرادی که در حوزه تحول دیجیتال مشغول به کار هستند، بسیار ضروری است.

آموزش ITIL

ویژگی‌های منحصر به فرد ITIL4 Foundation

 • ارائه مدلی جدید برای ارائه ارزش در عصر دیجیتال به نام Service Value System
 • یکپارچگی کامل با Lean، Agile، DevOps و Cloud Computing
 • تمرکز بیشتر بر Digital and IT Strategy و دارا بودن نقش مهم در تدوین استراتژی کسب و کار
 • تمرکز بیشتر بر نقش فرهنگ سازمانی و دارایی های انسانی

سوابق درخشان دیجی وایز در مشاوره و آموزش ITIL

شرکت دانش آفرینان نیک اندیش با نام تجاری دیجی وایز ، به عنوان رهبر بازار در حوزه ITSM/ITIL در سال های اخیر توانسته است نقش مهمی در آموزش و پیاده سازی ITIL V3 و همچنین اخذ ISO 20000 در سازمان ها و صنایع محتلف داشته باشد.

سوابق دیجی وایز از لحاظ آماری در این حوزه به شرح ذیل می‌باشد:

 • آموزش V3 Foundation ITIL به بیش از ۲۵۰۰ نفر در قالب دوره های عمومی و درون سازمانی
 • اجرای پروژه های طراحی، پیاده سازی و نظارت ITIL در صنایع نفت، گاز و پتروشیمی – انرژی - فناوری اطلاعات - مخابرات و ارتباطات - بانک و موسسات مالی
 • اجرای پروژه های طراحی و پیاده سازی ITIL در برترین شرکت های کشور نظیر توسن، مپنا، همراه اول، پتروشیمی بندر امام، بانک ملی، بانک سپه، افرانت، آسیا تک و ...
 • اجرای پروژه‌های پیاده سازی و نظارت ISO 20000 در شرکت‌های توسن، پتروشیمی بندرامام و آسیاتک

مصاحبه با مهندس ایمان برادری در خصوص ITIL 4

نقشه راه آموزشی ITIL

شکل زیر نقشه راه آموزشی ITIL 4 را نشان می‌دهد که شامل ۵ سطح و بخش مختلف می‌باشد:

 • ITIL Foundation
 • ITIL Specialist Modules
 • ITIL Strategist
 • ITIL Leader
 • ITIL Master

کلیه افرادی که سابقه حضور و اخذ گواهینامه ITIL V3 را دارند، می‌بایست برای ورود به چارچوب آموزشی ITIL 4، دوره ITIL Foundation را طی کنند و در آزمون بین‌المللی با سوالات ۴ گزینه‌ای با ساختار مشابه آزمون ITIL V3 Foundation شرکت نمایند و در صورت موفقیت در این آزمون، یکی از دو مسیر Managing Professional یا Strategic Leader را برای کسب مدارج بالاتر در ITIL 4 انتخاب نمایند.

digiwiseacademy logo

ثبت نام دوره آموزشی ITIL4

دیجی وایز آکادمی مفتخر است که دوره کاربردی ITIL 4 را در سطح ITIL Foundation با حضور برترین مدرسان این حوزه برای مدیران و متخصصان ITSM برگزار نماید. این دوره مطابق با استانداردهای موسسه AXELOS در ۱۶ ساعت (محتوای آموزشی + Case Study و آمادگی آزمون بین المللی) برگزار می گردد.
جهت کسب اطلاعات بیشتر در خصوص دوره و ثبت نام به لینک زیر مراجعه نمایید.

ثبت نام